İnançlıların ölüsüne de yardım

Tanrı Yolcusu, fakir-zengin demeyip, Mü'minlerin cenazesine gidecek ve fakir olanlara fiili yardım edecektir.

Tanrı Yolcusu, fakir-zengin ayırımı yapmadan İnançlı kişilerin cenazesine gidecektir. Mümkünse Onun, yıkanmasında, Namazında , kabristanda gömülmesi sırasında hazır bulunmaya çalışacaktır.

Ölünün yakınlarının acısına katlanacak, onlara sabır ve tahammül tavsiye edecek, acılarını paylaşıp teselli edecektir. Eğer ölen, ya da akrabaları fakirse, fiilen (davranış olarak) yardım edecektir. Cenaze masraflarını karşılamak çok sevaptır. Ve Müslümanın görevidir. Herkes maddi gücüne göre yardım edecektir. Bu, hem Tanrı'nın ve Peygamberimizin (a.s.v.) hoşuna gider, hem de ölenin Ruhunu şâd ettiği gibi, yakınlarını da memnun eder. Müslümanlar arasındaki sevgi, saygı ve bütünleşmeyi sağlar.

Ölen zenginde olsa, fakir de olsa"kardeşimizdir".

-"İnneme'l Mü'minûne ihvetü'n -Mü'minler, kardeştir".(Hucurat-10).

Özellikle fakir kardeşlerimizin böyle acı günlerinde yanında olmak; hem Dini, hem de insanlık görevimizdir. Zengin öldüğü zaman, cenazesine hepimiz giderken, fakir Öldüğünde gitmememiz; çok çirkin ve kötü bir durumdur. Bu, Tanrı'nın gazabını mucib olur (gerektirir). Milletçe yüzümüz gülmez ve zillete düşmemize sebep olur. Tanrı korusun!

Bu hususa Müslüman olanların çok dikkat etmesi lazımdır. Tanrı katında kimin "aziz" olduğunu, ancak Allah bilir. Nitekim Tanrı, kendinin katında zengin ve fakirin değil; kötülüklerden sakınanlann üstün olduğunu bildirmektedir. En son Kutsal Kitap Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah buyurur:

-'Inne ekremeküm indallahi etkâküm -Muhakkak, Tanrı'nın katında kötülüklerden sakınanlar (müttakiler), mükerremdir (üstündür)". (Hucurat-13).

Yunus Emre hazretlerinin, şu deyişi çok anlamlıdır:

"Bir garip Ölmüş diyeler,

Üç günden sonra duyalar,

Soğuk su ile yuyalar,

Şöyle garip bencileyin."

Fakirin ölümüne toplumun gereken önemi vermediğini, bu kadar güzel anlatan nasıl bir söz bulunabilir?!.. Bu söz, ağzımızı, dilimizi kurutacak kadar acıdır...

Yazıklar olsun! Fakir diye, İnançlı bir kişi öldüğü zaman, onun cenazesinde bulunmayan topluma!..

Paylaş: