Gevezelik

Ketum olmak.

Ketum olmak; diline sahip olmak, geveze olmamak demektir.

  Aklı başında Müslüman, diline sahip olur. Her sözü, her yerde söylemez. Ciddi, vakur ve ağırbaşlıdır. "Ağır taş, yerinden kalkmaz" derler. Çok konuşan, geveze ve her duyduğunu her yerde söyleyen insanı toplum sevmez. O'nun sözlerine değer vermez.

  Meşhur bir söz vardır. Derler ki; _"Söz **var hulk içinde,** söz **var halk içinde!"**_ İşte **_ketumluk,_** bu **_"hulk içinde"_** olandır. Yani her söz halk içinde söylenmez. Anlayamaz. **_Anlaması olanak dışı olan kişiler yanında, Tanrı'nın Maneviyatının, Devletin ve ailenin önemli sırları söylenmez._** Bunları öğrenen Müslüman, bu önemli sözleri her yerde söylemez. Gizler, diline sahip olur.

Çünkü bazı sözler vardır ki; devletin ve toplumun, ya da herhangi bir ailenin kaderi ile ilgilidir. Bazı sözler vardır ki; toplumu ve kişiyi birbirine düşürür. Sonu kanlı olaylara, veya uzun süren düşmanlıklara sebep olacak durumlar yaratabilir!..

İşte bu nedenle, Tanrı'ya inanan ketum, yani diline sahip olmaya çalışır. Sözünü tarta tarta, neticesini düşünerek konuşur.

Gönlü İman ve Kur'an Nuru ile geniş olan Müslüman, ketumdur.

Göğsü cehaletle, inançsızlık ile dar olan kişi ise, gevezedir. Dilini tutmaz. Her duyduğunu, hemen her yerde açıklar. Sonunun nereye varacağım düşünmez. Düşünemez; çünkü kalbi dardır!

O nedenle hem ketum olmalı, hem de güvenilmeyen kimselere önemli şeyleri ve büyük gerçekleri açıklamamalı.

Her kişi, gerçeği ve gerçek sözleri kaldıracak güçte değildir!. .

Paylaş: