Varlık’tan Bir “Veri”yi Yitirdik!

Türk insanı, hele hele Adıyaman insanı olarak en önemli noksanlarımızdan biri düşündüğümüzü söyleyememek, söyleyebilsek dahi çoğu kez yazamamaktır. Bundaki en büyük etkenlerden biri, son zamanlarda adına mahalle baskısıda denilen kamuoyu baskısından korkmak, endişe etmektir.

İşte bu duygusunu aşan, düşündüklerini korkmadan, çekinmeden kamuoyuyla paylaşan, hatta bunu www.varliktanveriler.com adlı internet sitesinde dünyaya yayan büyüklerimizden ve aynı zamanda emekli Tapu Sicil Müdürü üstat Kazım Yardımcı önceki gün Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Sıra dışı görüşleriyle çoğu insanı şaşırtan namı diğer Kazım Baba, vefatında da cenaze törenine katılan sevenlerinin çoğunu ilk bakışta şaşırttı. Çünkü mezarı Yeni Belediye Mezarlığı içerisinde değil de dışında düzenlenmişti.Sonuçta, diğer mezarların tümü duvarın öte tarafında olmasına karşın, ilk kez bir mezarın, etrafı duvarlarla çevrili olmayan açık bölümde bulunduğu görülüyordu.

20 Temmuz 2006 tarihli gazetemizde yayınlanan “ Meydan Sohbetleri ”ndeki söyleşide ifade ettiği “ Elhamdülillah Müslüman’ım, Allah’a şükür sosyalistim. ” sözü kamuoyunda yankı bulmuştu.

Kendisiyle yaptığımız ikili sohbetlerde de bu sözünü aynen tekrarlıyor, en gerçek sosyalizmin, namazıyla-niyazıyla da günlük yaşamında uyguladığı İslamiyet’te bulunduğuna dair inancını tekrarlıyordu.

Adıyaman’da dersane sahip ve müdürlüğü yapan ve daha çok sosyolojik olan anılarını “ Adıyaman’da Bir On Yıl” adlı kitapta ebedileştiren Elazığlı öğretmenBilal Sürgeç’in 11 Ocak 2008 tarihli Adıyaman’da Olay Gazetesi’nde yayınlanan“Adıyaman’da Açan Çiçek ” başlıklı köşe yazısının son iki paragrafını aşağıya alarak yazımı noktalıyor ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Gündüz’ün öneriye sıcak bakabileceğini umuyorum.

“…Kazım Yardımcı’yı fikir yönünden eleştirenler olurdu. Halbuki o sürekli Osmanlı’nın terk ettiği Girit’te yüze yakın caminin Türklerin ayrılışından sonra yıkıldığını söyler bunun üzüntüsünü yaşardı. O cihanşümul bir insandır. Yani evrensel. Evrenselliği de Mevlana’nınki gibi “bir ayağım İslam’da diğer ayağım dünyayı dolaşıyor olacaktı.”

Kazım Abi rahatsız. Adıyaman Üniversitesinin yapacağı en güzel işlerden biri onun üzerine tezler hazırlamaktır.”

Son olarak, Kazım Yardımcı ağabeyimize Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Mustafa IŞILDAK

15 Mayıs 2008 Adıyaman’da Bugün Gazetesi

Paylaş: