Adıyaman'da Bir On Yıl

KAZIM BABA (KAZIM YARDIMCI)

Tam bir filozof yaşadığı çevreye pek uyum sağladığını sanmıyorum.Nazım’dan da okur Necip Fazıl’dan da,Tevfik Fikret’i de okur Mehmet Akif’i de,Mevlana’dan ,Baki’den,Fuzuli’den okur.Çok ilginç siyasi sosyal tespitleri sahiptir.Saatlerce konuştuğu olurdu. O konuştukça hayranlığım daha da artardı.İnsanımız maalesef birbirilerini tanımadan mahkum ediyorlar.Kazım Abi(KAZIM YARDIMCI), üzerine doktora çalışması yapılacak bir şahsiyettir. Çok sayıda esrin sahibidir.Kendisi Adıyaman’da az tanınır Türkiye’de çok.Geçen yıllarda Namık Kemal Zeybek, onunla ilgili Tercüman gazetesinde eski hatıralara dayalı uzun bir yazı yazmıştı.Zeybek Kahta’da kaymakamlık yaparken Kazım Abi de orada tapu müdürü imiş sık sık bir araya gelip çeşitli konularda fikir alış verişi yaparlarmış.Kazım Abi fikir ve düşünce yüklü bir insan.Eski Türk Ticaret Bankasının arkasında çay ocağı var.Sanatçıların yeri Adıyamanlı sanatçılar burada toplanır.Düğüne davetiyeyi burada beklerler.Kahve, Abidin’îndir.Kazım Abi’nin en has adamının.Kazım Abi her gün saat 11 de gelir.saat16’ya kadar burada sohbet eder.Burda çevresinde bir halka oluşturur.Yazın çardak altına kışın içeri de hangi konu olursa olsun Kazım Abi beş dakika konuşur. O bir entelektüel.bazı düşünce fikir adamları eserlerini kahvelerde.pastahanelerde yazarlarmış.Kazım Abi (KAZIM YARDIMCI)de öyle. Geçen aylarda Mercan TV’de Rağıp Ersoy’un programında saatlerce Adıyaman tarihi konusunda konuşma yaptı.Harfhane tartışması vardı Harfhanenin ortaya çıkışını o anlattı. Kimse Harfane’yi konuşmazken biz Kazım Abi ile iki önemli harfhane gecesi yaptık.Fen Edebiyat veya Eğitimde bir arkadaş akıl edip onunla bir ilgilense veya üzerinde doktora yapılsa çok iyi olur. Kazım Abi’nin onlarca kitabı var o düşünen bir fikir insanıdır.Müzikten de anlar ve hoşlanır.Delal Metin’e unutulmuş bir çok eseri vermiştir. Delal Metin’i çok takdir eder “Ondaki gırtlak tam Adıyaman gırtlağı.Ses Sait Hafızların,Harputlu Yusufları sesi.Bazen türkülere eşlik de ederdi.”Kalemi kaşta koydun/Gözümü yaşta koydun/ Sen beni bırakıp gittin /Beni ateşte koydun...Kazım Abi’nin basılmış eserleri de var.Mercan TV kadirbilir programlar yaparak Kazım Abi’yi hemşehrilerine tanıtmalı.

NOt: Sayın Bilal Sürgeç, Adıyaman''ın kültürel gelişimine katkılar sağlamış, istikbal vadeden bir arkadaşımızdır. Adıyaman''daki harfane geceleri gibi bir çok müziksel etkinliğe de ayrıca katkıları bulunmuştur.Yazmış olduğu bu kitapla da, Adıyaman''a olan sevgisini ve ilgisini ortaya koymuştur. Kazım YARDIMCI/ADIYAMAN.

Adıyaman’a bir çok katkıları olan Sayın Bilal SÜRGEÇ’in ADIYAMANDA BİR ON YIL iSİMLİ KİTABINDA VE Adıyamanda Bugün Adlı gazetede 25.06.2005 tarihinde yayınlanan Yazarımız ile ilgili yazısı.

Paylaş: